Badanie EKG można wykonać w:
- Gabinet Zabiegowy ul. Zawiszaków 23
- Gabinet Zabiegowy ul. Dwóch Mieczy 22A
- Gabinet Zabiegowy ul. Chełmżyńska 27/35
Godziny badań od 08:00 – do 18:00
EKG, czyli elektrokardiografia spoczynkowa, to nieinwazyjne, bezbolesne i łatwo dostępne badanie kardiologiczne. Wskazaniem do wykonania badania EKG są objawy wskazujące na zaburzenia pracy serca. W szczególnych przypadkach u pacjentów wykonuje się również EKG wysiłkowe i holter EKG. Jak się przygotować do badania i kiedy EKG jest prawidłowe?
Znaczenie badania EKG
Badanie elektrokardiograficzne ma ogromne znaczenie dla rozpoznawania zaburzeń rytmu serca, pomaga wskazać przyczynę bólu w klatce piersiowej, omdleń, zawrotów głowy czy duszności oraz jest najlepszym narzędziem umożliwiającym wczesną interwencję w leczeniu zawału serca. W wielu przypadkach jest badaniem niezbędnym do wyboru odpowiedniej strategii terapeutycznej w chorobach układu krążenia.
Badanie EKG – co to jest i na czym polega elektrokardiografia?
Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym i bezbolesnym, a przy tym najprostszym, najtańszym, najkrótszym i najczęściej wykonywanym diagnostycznym badaniem kardiologicznym. Rejestruje potencjały elektryczne dzięki elektrodom umieszczonym na powierzchni ciała pacjenta. W wielu przypadkach EKG traktuje się jako badanie przesiewowe. Prawidłowo wykonane oraz zinterpretowane badanie EKG dostarcza cennych informacji o zaburzeniach rytmu serca.
Badanie EKG pozwala ocenić przede wszystkim:
- dominujący rytm serca (najczęściej jest to prawidłowy rytm zatokowy),
- dokładną częstość pracy serca (czyli liczbę uderzeń na minutę),
- występowanie częstych zaburzeń rytmu serca (nadkomorowych czy komorowych),
- cechy pogrubienia mięśnia sercowego lub powiększenia przedsionków,
- występowanie bloków przewodzenia,
- cechy niedokrwienia mięśnia sercowego lub przebytego zawału.
Ograniczeniem jest krótki czas badania (zazwyczaj 5̶10 minut), nie zawsze wystarczający do pełnej oceny zaburzeń pracy serca.